Żuławy: małe powroty [Leszek Woronowicz]

Kolejny dzień naszych badań rozpoczęliśmy od wizyty w Mikoszewie, gdzie mieliśmy umówione spotkanie z panem Władysławem. Do rozmowy przyłączyła się również jego synowa. Bardzo lubimy takie sytuacje, kiedy zamiast jednego rozmówcy, pojawia się ktoś jeszcze z rodziny. Wywiady takie mają m.in. tę pozytywna cechę, że relacje jednej osoby uzupełniane są o wspomnienia drugiej. Tak było również w tym przypadku. Pani Anna pochwaliła się swoimi ukraińskimi skarbami: m.in. oryginalną chustą oraz wyszywanymi koszulami, zakładanymi przez jej dzieci podczas ważnych uroczystości. Widać było, że w rodzinie starannie dba się o tradycje.
Kolejne miłe spotkanie to wizyta u rodziny w Nowym Dworze Gdańskim. Pretekstem do niej był zwrot pożyczonej do przejrzenia i sfotografowania książki, jaką prezentowaliśmy w poście z 11 października. Tutaj rozmowa również miała charakter miłego spotkania, tym razem z trzecim i czwartym pokoleniem przesiedleńców. Rodzina ta z dużą serdecznością otworzyła przed nami swoje serca i zaprezentowała wyszywane skarby, m.in. piękny ręcznik obrzędowy.
Wieczorem spotkanie u księdza Pawła z Parafii w Cyganku. To już nasza druga rozmowa – pierwsza, choć trwała prawie 2 godziny, tylko narobiła nam apetytu na więcej ciekawych informacji. Tym razem ksiądz podzielił się wiedzą o swoich poprzednikach i szerzej zarysował historię parafii. Była to także okazja do zobaczenia i sfotografowania pięknych strojów prezbitera. Jeden z nich jest nowy i jest to prezent otrzymany od mamy. Drugi był „od zawsze” w posiadaniu parafii, a niedawno został pięknie odrestaurowany.
To był bardzo pracowity, ale owocny w ciekawe spotkania dzień.

ksiadz-pawel-i-pylon

Ksiądz Paweł i pyłon otrzymany od mamy, fot. L. Woronowicz

ksiadz-pawel-i-pylon-otrzymany-od-matki

Ksiądz Paweł i pyłon będący na wyposażeniu parafii, fot. L. Woronowicz

synowa-pana-wladyslawa-hrycyny-prezentuje-chuste-odziedziczona-po-swojej-babci

Oglądamy rodzinne pamiątki,, fot. L. Woronowicz

trzecie-i-czwarte-pokolenie-na-zulawach-panstwo-anna-i-andrzej-seniuk-wraz-z-dziecmi

Trzecie i czwarte pokolenie na Żuławach, fot. L. Woronowicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s