Żuławy: szkoda, że badania już się kończą [Katarzyna Kosińska]

Rano od 10.00 razem z Leszkiem rozpoczęliśmy wywiady w Ostaszewie. Poranek nie był zbyt ciepły, jak z resztą cały dzień. Pierwszy wywiad przeprowadziliśmy z sołtysem wsi. Po mile spędzonym czasie okazało się, że nie mamy do godziny 16.00 więcej możliwości rozmów. Od razu poszliśmy do pani Kasi z Ostaszewa, która ugościła nas i pomogła w szukaniu numerów telefonów. Dwa dni wcześniej udzielała nam również wywiadu.

Dzięki pani Kasi, udało nam się umówić na jeden wywiad w Nowym Dworze Gdańskim, jak również w Piaskowcu. Obie rozmowy okazały się bardzo wartościowe. Wspomnienia, jak również nowe informacje, pozwoliły nam zrobić kolejny krok w stronę zrozumienia i poznania bardzo barwnej i bogatej kultury ukraińskiej. Jednak to nie był koniec naszego dnia, który już na tę chwilę okazał się jednym z najciekawszych dni naszych badań.

Ostatnie rozmowy udało nam się przeprowadzić z młodym rodzeństwem. Co ciekawe, to było kolejne spotkanie w Ostaszewie. Osobiście miałam okazję przeprowadzić wywiad z uczennicą jednej ze szkół średnich w Nowym Dworze Gdańskim. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył poziom wiedzy, którą posiadała i chęć pielęgnowania tradycji. Rozmowa ta była dla mnie cennym i bardzo budującym doświadczeniem. Oby więcej osób miało takie podejście do ciekawskich badaczy–etnologów!

Na początku dnia nie zdawaliśmy sobie sprawy jak intensywny on będzie. Mimo zmęczenia i późnego powrotu do miejsca noclegowego, trzeba przyznać jedno – szkoda, że badania się kończą!

soltys-ostaszewa-pan-jan-szeptak-prezentuje_slubne-zdjecie-syna

Z sołtysem Ostaszewa, fot. K. Kosińska

tuga-grigirij-breczko

Tuga, fot. K. Kosińska

luba-lewosiuk-kasia-kosinska

Z respondentką, fot. K. kosinska

miroslawa-jaroslaw-kasia

Z respondentami, fot. K. Kosińska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s