Warsztaty w Malborku

10 grudnia 2016 r. w Malborku dzięki współpracy z Malborskim Centrum Kultury i Edukacji i „Szkołą Łacińską”, Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” zrealizowało warsztaty dot. Konwencji UNESCO w sprawie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Warsztaty zostały przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot – doktorantkę Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz wiceprezes Stowarzyszenia oraz Katarzynę Lindę-Gryczę, która jest adiunktem w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego.

W warsztatach wzięły udział 22 osoby, w tym: przedstawiciele mniejszości ukraińskiej, szkół, muzeów, lokalnych i regionalnych stowarzyszeń i instytucji oraz pasjonaci regionu Żuław i Powiśla. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w szkoleniu dotyczącym Konwencji UNESCO. Przedstawiono im podstawowe definicje i akty normatywne z zakresu Konwencji oraz dobre praktyki ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego  z różnych zakątków świata. Ponadto przedstawiono problem niematerialnego dziedzictwa kulturowego na Żuławach i Powiślu jako w regionach o przerwanej ciągłości kulturowej (w wyniku II wojny światowej). W drugiej części spotkania uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy, w których pracowali nad przykładowym  wnioskiem wpisu z Żuław lub z Powiśla na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Warsztatom towarzyszyła degustacja potraw ukraińskich, na które przepisy zdobyli etnolodzy w trakcie badań terenowych na Żuławach i Powiślu w październiku. Uczestnicy warsztatów mogli skosztować gołąbków z kaszą gryczaną i ziemniakami, bałabuchy drożdżowe. Uczestniczki warsztatów z Rakowca koło Kwidzyna przywiozły ze sobą również powiślańską śliwkę w occie i ocet śliwkowy.

 

Fot. Paweł Kot i Anna Krokosz

warsztaty-dot-niematerialnego-dziedzictwa-kulturowego-w-malborku-2-fot-p-kotdsc07287_1dsc07311_2dsc07296_1dsc07291_1dsc07299_1uczestnicy-warsztatow-w-malborku-fot-p-kotdsc07309_2dsc07320uczestnicy-warsztatow-w-malborku-fot-p-kotdsc07321dsc07334dsc07342

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s